Specijalni rezervat prirode „Rtanj“ danas je odlukom Vlade stavljen pod zaštitu države kao poseban biodiverzitet istočne Srbije.
Rezervat prirode „Rtanj“ se prostire na teritoriji od 49.971.701 ha i administrativno pripada opštinama Sokobanja i Boljevac.
Ova planina je stanište brojnih zaštićenih i strogo zaštićenih vrta u flori Srbije. Neke od strogo zaštićenih vrsta koje ovde možemo naći su: srpska ramonda, rtanjska metvica, kaćunak smrdljivi, kaćun, muški božur, alpska pavit, planinska sasa, velemun i kohova lincura. U zaštižene vrste prisutne na ovom području spadaju šumski ljiljan, kaćunak mali, stepski badem. Od retkih i endemičnih vrsta prisutnih na Rtnju mogu se izdvojiti vrsta Nepeta rtanjensis kao i čuveni rtanjski čaj.
Osim prisustva zaštićenih biljnih vrsta treba pomenuti i podatak da je Rtanj prepoznatljiv i po velikom broju vrsta ptica. Od za sada registrovanih 89 vrsta ptica čak 45% pripada strogo zaštićenim vrstama Pravilnikom o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta biljaka, životinja i gljiva.
Rtanj se ističe i po fauni slepih miševa jer je za sada evidentirano 20 vrsta, što predstavlja viđe od 65% ukupnog broja vrsta slepih miševa Srbije. Ovde se mogu naći i tri vrste koje su na spisku globalno ugroženih vrsta, a to su: veliki, mali i južni potkovičar.